Facebook Pixel

Ulubione oferty

Poznań drugi w Polsce w rankingu miast o największym potencjale inwestycyjnym

Poznań drugi w Polsce w rankingu miast o największym potencjale inwestycyjnym

Stolica Wielkopolski zajęła drugie miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych dla biznesu miast w kraju wg badania Business Environment Assessment Study. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak jakość życia, potencjał edukacyjny i potencjał zatrudnienia.

Najnowsza, 3. edycja badania Business Environment Assessment Study, zrealizowanego przez firny Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Poznaniu przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio.

Stabilizacja mimo pandemii

Poznań prężnie się rozwija pod każdym względem – potwierdza to m.in. tytuł „Najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto”. Mimo pandemii 87% firm planuje wzrost zatrudnienia a poziom powierzchni biurowej przekroczył pułap 600 000 m2. W tym roku pozyskaliśmy 9 nowych inwestorów z branż priorytetowych dla Poznania. Miasto również ciągle pracuje nad podwyższeniem standardu życia. Obecnie realizujemy pięć dużych projektów infrastrukturalnych, w tym rozbudowę trasy tramwajowej na Naramowice. Cieszymy się, że Poznań uzyskał tak wysoką ocenę w tegorocznej edycji BEAS – mówi Bartosz Guss, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania. 

W trzeciej edycji badania BEAS, Poznań zajął wysokie miejsce. Średnia ocena miasta wynosi 7,1 punktu w 10-stopniowej skali (wzrost o 0,2 punkty w porównaniu z rokiem 2019). To plasuje stolicę Wielkopolski na drugim miejscu (ex aequo z Trójmiastem) wśród innych, badanych polskich miast. Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak lokalizacja jako miejsce do życia (7,7 p), potencjał edukacyjny (7,4 p) i potencjał zatrudnienia (7,2 p). 

Poznań od wielu lat znajduje się w czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym. Co roku przyglądamy się kolejnym przedsiębiorcom decydującym się na rozwijanie biznesu właśnie tutaj. Prężnie rozwija się sektor usług nowoczesnych, poznańskie firmy obsługują klientów z całego świata. Ogromną zaletą rynku jest również duża liczba specjalistów IT – mówi Marieta Brzykcy, Team Leader, Antal Engineering & Operations.

Co piąty z 532 tys. mieszkańców Poznania jest studentem (GUS, 2020). Z tego też powodu dynamicznie rozwijają się sektory priorytetowe dla Poznania: branża IT, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badania i rozwój (R&D) czy produkcja zaawansowana technologicznie, oferująca atrakcyjne warunki zatrudnienia i rozwoju.

Poznań to miasto bardzo innowacyjne i otwarte na nowych inwestorów. Potwierdza to fakt, że co roku pojawia się w stolicy Wielkopolski co najmniej kilka nowych inwestycji typu BPO/SSC lub IT. Miasto podejmuje wiele inicjatyw mających na celu rozwój sektora usług dla biznesu czy też wsparcie procesów rekrutacyjnych. To tu bije technologiczne serce Polski i tu mają swoje siedziby takie giganty technologiczne, jak np. Allegro czy Beyond – tłumaczy Wiktor Doktór, Prezes Pro Progressio.

Siła zmian w infrastrukturze

Magnesem, który przyciąga inwestorów do Poznania jest fakt, że to miasto stanowi ważny węzeł 7 dróg o znaczeniu międzyregionalnym i międzynarodowym. Transport drogowy był w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,3 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Wartością dodaną dla poznańskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - ponad 63 800 m2 w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Wielkopolski wynoszą obecnie 582 900 m2. Ocena infrastruktury nieznacznie spadla z poziomu 7,1 p w 2019 r. na 7,0 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.  Poznań znajduje się na 5 pozycji wśród badanych miast, jeżeli chodzi o wzrost zasobów powierzchni biurowej w ciągu ostatnich 10 lat.

Poznań posiada bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko. Miasto jest także bardzo dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski, dzięki czemu jest bardzo istotnym ośrodkiem logistycznym na mapie kraju. To wszystko sprawia, że poziom zadowolenia z życia w Poznaniu pozostaje niezmiennie na wysokim poziomie, co potwierdził opublikowany ranking Forbesa, który umieścił Poznań na liście 20 miast, w których najlepiej żyje się Amerykanom – mówi Grzegorz Bobrowski, Manager of Poznań Office, Cushman & Wakefield. Firmy planujące swój rozwój w Poznaniu doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center – dodaje Bobrowski.

Rosnący potencjał edukacyjny

Dwadzieścia cztery uczelnie, a wśród nich największa państwowa uczelnia w Wielkopolsce, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Poznań liczy sobie prawie 113 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w finansach (18,5 tys.), potem w inżynierii (15,7 tys.) a następnie w obszarze lingwistycznym (10 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 7,2 p w dziesięciostopniowej skali. W porównaniu do roku 2019 jest to wzrost o aż 0,7 p.

Dużym potencjałem miasta jest duża liczba specjalistów IT. Przynajmniej 7 uczelni wyższych prowadzi kierunki kształcenia związane z informatyką. Sektor firm oferujących usługi z obszaru IT rozwija się dynamicznie, świadcząc usługi wysokiej jakości. Największa grupa studentów kształci się na kierunkach inżynieryjnych. Branże R&D oraz sektor produkcji zaawansowanej technologicznie stwarzają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery m.in. dla absolwentów poznańskich uczelni wyższych. Studenci, dzięki współpracy uczelni z biznesem, kończą edukację mając już na swoim koncie praktyki w organizacjach międzynarodowych i doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów o zasięgu światowym. Tak przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej stają się specjalistami wspierającymi nowych inwestorów - komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal. 

Rozwój poznańskiego rynku pracy 

Mocną stroną Poznania są kadry z obszaru kompetencji inżynieryjnych, co jest docenianie przez pracodawców z branży produkcyjnej, a także obecność specjalistów i menedżerów w obszarze IT. Najwyższe wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach lingwistycznych oraz o kompetencjach sprzedażowych, a także u specjalistów i menedżerów w obszarze administracji i HR. Taki potencjał kapitału ludzkiego wpływa na fakt, że aglomeracja poznańska jest drugim w kraju najszybciej rozwijającym się ośrodkiem zewnętrznych usług biznesowych, szczególnie w zakresie usług F&A oraz ITO.

Stolica Wielkopolski rozwija się bardzo dynamicznie i przyciąga swoją atrakcyjnością młodych, utalentowanych ludzi. Siłą miasta jest również duża synergia nauki z biznesem oraz społeczność lokalna, która działa na rzecz promowania tolerancji i różnorodności. Motorem do rozwoju biznesu jest wysoka jakość życia w mieście. Według danych GUS dynamicznie rośnie również przeciętne wynagrodzenie brutto mieszkańca Poznania. Pomimo trudnych czasów i pandemii miasto nie traci na atrakcyjności inwestycyjnej. Stolica Wielkopolski dysponuje szeroką ofertą nowoczesnych powierzchni biurowych oraz oferuje stabilne stawki czynszowe. Z pewnością są to istotne atuty, które mogą przyciągnąć nowych inwestorów, jak również zachęcać obecnych do pozostania w tym mieście - mówi Dominik Pekról, Regional Manager, Antal Engineering & Operations.


O badaniu

Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r. Cykl raportów dedykowanych głównym ośrodkom miejskim w Polsce ma na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy. Materiał pozwala spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku. Pełny raport dostępny jest na stronie: www.investmentpotential.pl   


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Podobne artykuły

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS
Aktualności 11 kwietnia 2024

Wrocław kluczowym graczem na mapie europejskich inwestycji – wyniki badania BEAS

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?
Aktualności 11 kwietnia 2024

Kontroler finansowy jakie zarobki i czym się zajmuje?

Devops - co to za zawód i ile zarabia?
Aktualności 28 marca 2024

Devops - co to za zawód i ile zarabia?

Aktualności 28 marca 2024

Kraków w czołówce polskich miast przyciągających inwestorów – wyniki raportu BEAS

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”
Aktualności 21 marca 2024

2/3 polskich start-upów potrzebuje wsparcia inwestycyjnego. Wyniki raportu „Rynek akceleracji w Polsce”

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS
Aktualności 6 marca 2024

Poznań jako czwarte miasto rozważane pod kątem nowych inwestycji – wyniki raportu BEAS

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów
Aktualności 28 lutego 2024

Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku
Aktualności 20 lutego 2024

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce
Aktualności 19 lutego 2024

Dobre prognozy dla pracowników - Trójmiasto na pierwszym miejscu kluczowych ośrodków inwestycyjnych w Polsce

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy
Aktualności 13 lutego 2024

Top 10 kierunków studiów, które pozwolą ci się rozwijać na rynku pracy

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.
Aktualności 1 lutego 2024

Antal dołączył do grona partnerów pierwszej ogólnopolskiej antymobbingowej kampanii społecznej realizowanej przez Dobra Fundacja pod hasłem: Godność ma swoje imię.

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku
Aktualności 1 lutego 2024

Ponad 1500 wakatów dla specjalistów ESG w 2024 roku

Artykuły

Przeglądaj wszystkie