Facebook Pixel

Ulubione oferty

Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint dzielą się wiedzą z inwestorami

Antal jako ekspert rynku pracy, Cushman & Wakefield i Vastint czuwające merytorycznie nad częścią dotyczącą infrastruktury i nieruchomości – opracowali drugą edycję cyklu raportów Business Environment Assesment Study (BEAS), w których analizują potencjał inwestycyjny ośmiu polskich miast. Prezentowane dane są cennym punktem odniesienia dla inwestorów planujących rozwój biznesu i lokowanie kapitału w nowe projekty.

Polska sukcesywnie umacnia swoją pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jako miejsca atrakcyjnego inwestycyjnie. Z informacji opublikowanych w kwietniu br. przez OECD wynika, że trafiło do nas o ponad 20 proc. więcej środków z zagranicy niż rok wcześniej – 10,7 mld dol. Jak podkreśla Artur Skiba, prezes Antal – Firmy dysponujące ogromnym kapitałem zagranicznym, szukają w Polsce partnerów, którzy podzielą się cennym doświadczeniem i wiedzą rynkową oraz pomogą zdecydować o lokowaniu inwestycji. Postanowiliśmy więc połączyć siły z liderami w swoich branżach, aby ułatwić inwestorom decyzję o wyborze Polski. 

Badanie BEAS przedstawia szeroką i kompleksową ocenę biznesową ośmiu polskich miast: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Trójmiasta, Krakowa, Szczecina i Lublina, jest również wzbogacone o twarde dane rynkowe dotyczące potencjału inwestycyjnego wspomnianych lokalizacji. Na metodologię badania składają się: 

  • subiektywna ocena decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. W badaniu analizie poddano osiem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to m.in.: infrastruktura, wskaźniki rynku pracy, potencjał edukacyjny, ocena lokalizacji jako miejsca do życia czy wsparcie administracji publicznej. Respondentów poproszono o ewaluację otoczenia biznesowego w miastach, w których funkcjonują w skali 1-10.
  • twarde dane z rynku – dostarczone m.in przez: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP. Z raportów poświęconych poszczególnym aglomeracjom dowiadujemy się między innymi: jakie są koszty życia, jakie są nieruchomości biurowych, czy wynagrodzenia oferowane przez pracodawców.

Całość składa się na „Vademecum Inwestora” ułatwiające poznanie specyfiki poszczególnych regionów, uzyskanie kompleksowej oceny biznesowej oraz informacji bezpośrednio od osób, które już ulokowały swój kapitał w Polsce. 

Słowo od autorów

Rynek pracy

- Cykl raportów opisujących specyfikę największych polskich miast jest odpowiedzią na liczne pytania dotyczące potencjału rynkowego ze strony zarówno firm już obecnych w Polsce i planujących strategię dalszego rozwoju, jak i ze strony potencjalnych nowych inwestorów dopiero rozważających Polskę jako siedzibę ich biznesów. Warto pamiętać, że nie istnieje lokalizacja idealna dla wszystkich organizacji, a wybór miejsca do rozwoju zależy od dopasowania potrzeb i specyfiki firmy do poszczególnych wskaźników ekonomicznych. I tak, części przedsiębiorców będzie zależeć w głównej mierze na niższych kosztach prowadzenia działalności - innym na szerokim dostępie do niszowych kwalifikacji. Dlatego w raportach pokazujemy subiektywną ocenę kadry zarządzającej, różnych czynników charakteryzujących miasta, jednocześnie wzbogacając materiał o twarde dane rynkowe – podkreśla inicjatorka projektu, Agnieszka Wójcik, Manager Antal Market Research. 

Nieruchomości

Cushman & Wakefield

- Polska od lat zajmuje wysokie miejsca w prestiżowych zestawieniach atrakcyjnych lokalizacji dla inwestorów. Przykładem jest m.in. Warszawa, czyli największy w kraju rynek biurowy, który w ostatnich latach okazał się idealnym miejscem na otwarcie biur dla kilku dużych międzynarodowych korporacji z sektora finansowego. Z kolei Kraków oraz Wrocław w świadomości inwestorów uchodzą za europejskich liderów usług dla biznesu. Najważniejszymi czynnikami zachęcającymi zagraniczne firmy do wyboru Polski są liczne instytucje wspierające biznes, dostępność wykwalifikowanej kadry pracowników z dobrą znajomością języków obcych, nieco niższe koszty życia, a przede wszystkim rozbudowany pipeline z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi na niemal każdym z rynków regionalnych. Współpracując przy projekcie BEAS chcieliśmy stworzyć mix najlepszych praktyk dla reprezentantów różnych często skorelowanych ze sobą gałęzi biznesu. Prezentując raporty dla poszczególnych miast pokazujemy, że zarówno rodzime, jak i zagraniczne firmy, chcą i szukają miejsc do dalszego rozwoju w Polsce. Najlepszym dowodem jest ubiegłoroczna aktywność najemców w sektorze biurowym, której wskaźniki popytu dla tego typu powierzchni były najlepsze w historii – powiedział Krzysztof Misiak, International Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Cushman & Wakefield.

Vastint

– Prognozy dla rynku biurowego pozostają nadal wyjątkowo pozytywne. Wielkość podaży nowoczesnej przestrzeni biurowej w Warszawie i głównych miastach regionalnych szacowna na ok. 10 milionów m² plasuje Polskę na pozycji lidera w regionie CEE oraz w czołówce rankingu najdynamiczniej rozwijających się ryków w Europie. Warto zwrócić uwagę, że popyt na powierzchnie biurowe w wiodących miastach regionalnych jest obecnie na fali wznoszącej. Kluczowym najemcą są firmy sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W ubiegłym roku branża BPO, SSC, IT i R&D odpowiadała za blisko 60% całego zarejestrowanego w ubiegłym roku popytu na lokalnych rynkach biurowych (poza Warszawą) oraz 30% w całej Polsce. W odpowiedzi na niesłabnące zainteresowanie ze strony sektora usług wspólnych, planujemy utrzymać naszą aktywność deweloperską w regionach. Spodziewamy się, iż rynek warszawski w następnych latach będzie cechowała zwiększona podaż, natomiast trend popytowy generowany przez branżę usług wspólnych w miastach regionalnych utrzyma się na wysokim poziomie. Polska jest największym rynkiem Grupy Vastint w Europie. Krajowe projekty stanowią 36% portfela naszej organizacji mierzonego w mkw. powierzchni najmu.  Wierząc głęboko w duży potencjał polskiego rynku nieruchomości, z przyjemnością wzięliśmy udział w projekcie BEAS - mówi Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.

O raporcie 

Badanie Antal Business Environment Assessment Study prowadzone w latach 2017-2019 na próbie 588 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Badanie było prowadzone metodą CATI oraz CAWI. Raport został uzupełniony danymi dostarczonymi m.in. przez Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP.

O Antal

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka jest obecna w Polsce od 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki. Jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych na polskim rynku wprowadziliśmy macierzowy podział zespołów, dzięki czemu nasi konsultanci specjalizują się zarówno w rekrutacji w zakresie sektora, jak i stanowiska. Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employer brandingu oraz analiz rynkowych. W tym roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.

Partnerzy strategiczni 

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE.

O Vastint

Vastint jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości od 30 lat. Filary działalności to zarządzanie portfolio nieruchomości i rozwój projektów komercyjnych włączając projekty mieszkaniowe i sprzedaż.

W Polsce firma prowadzi działalność od 1992 roku. Vastint Poland z powodzeniem realizuje projekty mieszkaniowe, biurowce, innowacyjne parki biznesowe i hotele w dużych miastach na terenie Polski. Inwestycje współgrają z wizerunkiem nowoczesnych firm, oferując jednocześnie funkcjonalność i przyjazne środowisku rozwiązania. 

Więcej informacji: www.vastint.eu


Masz pytania? Skontaktuj się z autorem:

Powiązane usługi