Facebook Pixel

Ulubione oferty

Zuzanna Witkowska, Senior Consultant w Antal i doktor w obszarze technologii chemicznych: Robienie doktoratu jest sensowne i na dodatek niezbędne, jeśli ktoś rozważa pozostanie na uczelni i profesurę. Natomiast jeśli planujemy napisanie doktoratu z myślą o rozwijaniu dalszej kariery zawodowej poza uczelnią, warto zważyć wszystkie za i przeciw.

"Doktorat czy warto?" - pytanie, które wielu sobie zadaje. Przede wszystkim trzeba przemyśleć fakt, że w czasie, kiedy my robimy doktorat, inni już poruszają się po rynku pracy i zdobywają doświadczenie zawodowe, które dla pracodawcy ma najczęściej zdecydowanie większe znaczenie, niż sam tytuł doktora. Jednak "co daje tytuł doktora?" to pytanie, na które odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Warto jednak zaznaczyć, że w pewnych wypadkach tytuł doktorski będzie naszą kartą przetargową, przykładowo jeśli swoje dalsze losy wiążemy z "pracą po doktoracie" lub z pracą za granicą. "Doktorat za granicą", zwłaszcza w Niemczech, obrona doktoratu budzi powszechny respekt (nie tylko wśród pracodawców), otwiera wiele drzwi i wiąże się z wyższymi zarobkami niezależnie od zdobytego doświadczenia. W Polsce można wymienić kilka firm, które chętnie zatrudniają specjalistów z tytułem doktora, na przykład firmy konsultingowe, banki czy firmy z branży medycznej.

MBA czy doktorat

 Branże, w których doktorat ma największe znaczenie w sensie profesjonalnym, to zawody zaufania publicznego jak lekarz czy prawnik, ponieważ wśród osób zwracających się do przedstawicieli tych zawodów po pomoc tytuł doktora budzi nadzieję na uzyskanie lepszej porady, co oczywiście może, ale nie musi mieć przełożenia na rzeczywistość. Oprócz studiów doktoranckich, wielu specjalistów i menedżerów rozważa także np. programy typu Master of Business Administration. "MBA czy doktorat?" - to pytanie pojawia się coraz częściej. Czy MBA ma większy sens, niż doktorat? Co dla pracodawcy liczy się bardziej? Najbardziej liczą się zdobyte kompetencje. Ogólnie rzecz biorąc kierunek ukończonych studiów ma coraz mniejsze znaczenie, a studia MBA z roku na rok powszednieją i tracą na prestiżu, chociaż "zarobki po MBA" mogą być atrakcyjne. Pracodawcy najczęściej bardzo oględnie definiują swoje wymagania dotyczące wykształcenia kandydatów, np. jako „wymagane wykształcenie wyższe techniczne”. Jeśli zaś chodzi o wymagania dotyczące kompetencji, tu już nie ma miejsca na ogólniki. Na rozmowach rekrutacyjnych kandydaci są dokładnie wypytywani o narzędzia, które znają, procesy, z którymi mieli do czynienia, metodologie, języki, systemy. Im więcej mamy „twardych” kompetencji, tym bardziej nasze szanse na zatrudnienie rosną

"Jak zrobić doktorat?" to pytanie, które może pojawić się w głowie wielu młodych ludzi. Czy doktorat może zaszkodzić w karierze zawodowej?

Doktorat może być przeszkodą w poszukiwaniu pracy, ale tak samo przeszkodą może być inna, zupełnie nieoczekiwana kwestia. Na przykład studia ukończone na uczelni niepublicznej (co - bez względu na jej prestiż - jest niekiedy powodem dyskwalifikacji kandydata z powodu sztywnych wymogów korporacyjnych) albo doświadczenie zdobyte w firmie, która nie jest pozytywnie postrzegana na rynku. Z perspektywy headhuntera, specjaliście lub menedżerowi rozważającemu doktorat, mogę tylko powiedzieć jedno – zależy Ci na zrobieniu doktoratu, tytuł na pewno nie przekreśli Twojej przyszłości zawodowej. Pamiętaj tylko, że doktorat to bardzo ciężka praca, a w tym czasie twoi rywale wyprzedzą Cię w ilości zdobytego doświadczenia. Ale Ty tytuł doktora będziesz miał na całe życie, a doświadczenie między Tobą o twoimi kolegami prędzej czy później się wyrówna. Zadaj sobie tylko jedno pytanie: dlaczego chcesz zdobyć ten tytuł. Jeśli dla potencjalnych wyższych zarobków, w takim wypadku nie warto. Jeśli dla wiedzy, to pamiętaj, że raczej jej nie wykorzystasz w pracy. Zawsze znajdą się również tacy, którzy tego tytułu nie docenią, albo będą go zwyczajnie zazdrościć. Jeśli jednak chcesz to zrobić dla siebie, zainwestować swój czas i zobaczyć, jakie drzwi w przyszłości otworzy ci to doświadczenie i tytuł doktora – śmiało, to dobra decyzja.

Doktorat- czy warto?

 Z perspektywy Antal mogę powiedzieć, że na pewno nie będzie to miało negatywnego wpływu na Twoją przyszłość zawodową, choć niekoniecznie będzie miało duże przełożenie na zarobki czy pozycję na rynku pracy. Ważne jest jednak, aby każdy doktor chcący znaleźć pracę zrobił sobie analizę SWOT, by wiedział, jakie ma mocne strony, jakie słabe, jakie są dla niego zagrożenia, ale przede wszystkim jakie są dla niego szanse rozwoju. Oprócz studiów doktoranckich można również rozważyć inne kierunki studiów, które przyniosą konkretne korzyści w postaci dodatkowych kwalifikacji, takich jak studia podyplomowe, które umożliwiają zdobycie dodatkowych umiejętności i kompetencji, które są cenione na rynku pracy. Konkurencja na rynku pracy jest duża, dlatego warto zastanowić się, które kierunki studiów przyniosą konkretne korzyści w postaci dodatkowych kwalifikacji, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć lepszą pozycję na rynku pracy.

Ostatecznie decyzja należy do każdego indywidualnie i warto ją podjąć z rozwagą, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, oraz własne cele i aspiracje zawodowe. Bez względu na wybór, najważniejsze jest bycie pasjonatem w tym, co się robi i ciągłe rozwijanie się w wybranym kierunku.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: