Facebook Pixel

Ulubione oferty

Ile zaproszeń do rozmów o zmianie pracy otrzymali w 2016 roku pracownicy z różnych specjalizacji?

Rekordowe zainteresowanie informatykami w procesach rekrutacyjnych w 2016 roku

Rok 2016 przyniósł niespodziankę dla ekspertów z branży IT. W tym roku informatycy otrzymali rekordową liczbę zaproszeń do rozmów rekrutacyjnych, a ich skrzynki pocztowe wypełniały się ofertami zatrudnienia, średnio trzy razy w miesiącu. Zarówno potencjalni pracodawcy, jak i specjaliści z branży headhuntingowej, wprost zasypali ich propozycjami.

Inne branże również na celowniku

Nie tylko informatycy cieszyli się zainteresowaniem pracodawców. Osoby specjalizujące się w logistyce, inżynierii oraz finansach i księgowości również odczuły wzrost zainteresowania swoimi kompetencjami. Średnio dziewięć propozycji pracy w ciągu roku trafiało do tych specjalistów, podczas gdy eksperci z obszaru HR otrzymywali ich osiem.

Zmieniające się postawy wobec ofert pracy

Chociaż liczba ofert pracy dla informatyków wzrosła, ich postawa wobec tych propozycji pozostawała bierna. Jak zaznacza Aleksandra Kujawa, menedżer Antal IT Services, motywacja finansowa nie jest kluczowym czynnikiem decyzyjnym w tej branży. Dla informatyków ważniejsze są możliwości rozwoju oraz praca nad innowacyjnymi projektami.

Rynek pracy w Polsce a zatrzymanie pracowników

Mimo dużej popularności branży IT w Polsce, pracodawcy muszą zrozumieć specyfikę obecnego rynku pracy. Rynek ten ewoluuje w kierunku rynku kandydata, gdzie to pracownik decyduje o warunkach zatrudnienia. Istotne staje się więc monitorowanie satysfakcji i zaangażowania pracowników, aby unikać ich migracji do konkurencji. W tym procesie kluczową rolę odgrywają bezpośredni przełożeni.

Cykliczne badanie Antal i dalsze informacje

Wyniki, które przedstawiliśmy, są jedynie fragmentem cyklicznego badania przeprowadzanego przez firmę Antal. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie już wkrótce opublikujemy pełny raport z badania. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z danymi z poprzedniego roku, dostępnymi na naszej stronie.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: