Facebook Pixel

Ulubione oferty

Rynek IT jest rynkiem bardzo prężnym i dynamicznym, w związku z czym contracting, jako jedna z form zatrudnienia zewnętrznego, w wielu przypadkach staje się najwygodniejszym rozwiązaniem, wychodzącym naprzeciw szybko zmieniającemu się zapotrzebowaniu i wyzwaniom technologicznym.

Contracting - ABC

Ogólny zarysKandydat = kontraktor podpisuje umowę współpracy z agencją, która inicjuje i organizuje kontakty ze swoimi Klientami poszukującymi specjalistów świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności
Dla kogo ta forma współpracy?Dla osób prowadzących działalność lub gotowych ją rozpocząć
Zalety dla kandydataSwoboda działania; zadaniowy system współpracy; możliwość zdobycia doświadczenia w różnych firmach przy realizacji różnorodnych projektów
Zalety dla firmyDostęp do wiedzy i doświadczenia specjalistów bez konieczności tworzenia nowego etatu; okresowe wzmocnienie lub uzupełnienie struktur; usprawnienie procesów biznesowych

Kontraktor IT - kim jest?

Czy ta forma zatrudnienia przeznaczona jest dla wszystkich, czy może implikuje konkretny zestaw cech? Na podstwie wielu przeprowadzonych rozmów z kontraktorami - osobami decydującymi się na otwarcie własnej działalności godpodarczej oraz współpracę na zasadzie B2B można zaobserwować pewne ich cechy wspólne.

Kontraktor IT jest zazwyczaj osobą młodą, do 35. roku życia, przedsiębiorczą, otwartą na zmiany (w tym relokację), nie bojącą się wyzwań oraz potrafiącą szybko pozyskiwać nową wiedzę, a następnie efektywnie ją wykorzystywać, zadaniowo nastawioną do wykonywanej pracy, znającą język angielski przynajmniej na poziomie czytania dokumentacji technicznej, posiadającą wykształcenie wyższe (IT lub pokrewne).

Jest to zestaw cech niezbędny dla osoby decydującej się podjąć pracę przy, najczęściej, kilkumiesięcznym lub nawet kilkutygodniowym projekcie. Osoby te biorą na siebie ryzyko ewentulanego braku zatrudnienia przez pewnien czas po zrealizowanym zadaniu. Dla niektórych kontraktorów, z którymi pozostaję w kontakcie jest to jednak największy plus wynikający z tej formy zatrudnienia - ten czas wykorzystują zazwyczaj na realizowanie swoich pasji, na przykład dalekie, nawet kilkumiesięczne, podróże, na które nie może pozwolić sobie osoba zatrudniona na etacie. Nawiązując współpracę z kontraktorem można być za to pewnym, że będzie to osoba samodzielna i rzeczowo podchodząca do tematu, która liczy się z tym, że zapłatę otrzyma tylko za faktycznie zrealizowane zadania.

CV kontraktora IT

W związku ze specyfiką zatrudnienia kontraktorów nie powinien dziwić fakt, że jej/ jego CV to zestaw kilkunastu lub kilkudziesięciu pracodawców - firm, dla których realizowali, czasem bardzo krótkie, projekty. Konraktorzy pracują również bardzo często przez dluższy czas w jednej firmie konsultingowej, realizując wiele projektów dla jej klientów, co zdecydowanie rzadziej zmusza ich do odpowiedzi na pytanie: dlaczego Pan/ Pani tak krótko pracował/ a w firmie X? Nie jest to pytanie nieuzasadnione, jednak warto pamiętać, że przeważnie jedynym powodem zakończenia danej wspólpracy było zakończenie projektu.

Zachęcam do zapoznania się z przykładowymi CV naszych Kontraktorów IT - częste zmiany miejsca pracy wynikają w tym przypadku z zaangażowania w poszczególne projekty na z góry określony czas.

Dzięki temu osoby tę miały możliwość zdobycia doświadczenia w różnych branżach i środowiskach pracy, co zdecydowanie jest jej atutem.

Co cieszy Kontraktora IT?

W odpowiedzi na to pytanie większość kontraktorów wymieni cztery aspekty w różnej konfiguracji:

1. Interesujący projektDla większości kontraktorów interesujący projekt to praca przy start-upie z możliwością wykorzystnia najnowszych technologii, najchętniej w międzynarodowym środowisku.

2. Możliwość pracy zdalnejPraca zdalna w Polsce wciąż postrzegana jest jako luksus, ponieważ ze względu na niszowość występowania, rzeczywiście zdalnie mogą pracować tylko nieliczni.

3. Dobra stawkaW zależności od indywidualnych doświadczeń i umiejętności oraz miasta, w którym szuka się kontraktora, „dobra” będzie oznaczało coś innego. Poniżej zamieszczam przybliżony opis tej kategorii.

4. Czas trwania projektuTa kwestia pozostaje zdecydowanie nie bez znaczenia - kontrakotorzy, mimo że młodzi i dynamiczni, rownież cenią sobie pewną stabilizację - największą popularnością cieszą się zatem projekty, które w perspektywie mają szansę potrwać pół roku i dłużej. Kontraktorom interesujące wydają się zazwyczaj również projekty bardzo krótkie (1- 3 tygodnie), najchętniej do realizacji zdalnie.

Ile kosztuje Kontraktor IT

Przykładowe stanowiska
Przykładowe stawki godzinowe*
 
Warszawa
Kraków/ Wrocław
Tester
50-70
40-60
Programista/ Projektant
50-90
40-85
Administrator
50-90
40-85
Analityk
80-120
70-100
Project Manager
80-120
70-110

*koszt kontraktora w przypadku współpracy z Antal International (PLN netto na fakturę). Stawki mogą się wahać w zależności od kompetencji Kontraktora oraz miasta.

Jeśli chcielibyście Państwo podzielić się przemyśleniami po lekturze biuletynu, jesteście zainteresowani rekrutacją Kontraktorów IT lub szeroko pojętą współpracą w zakresie rekrutacji, zapraszam do kontaktu.

Anna Teodorowska
Contracting Consultant
IT/Telecom

Tel: +48 22 48 35 000
Fax: +48 22 48 35 001
E-mail: ATeodorowska@antal.com
Antal International Sp. z o.o.
Stratos Office Centre
Ks. Skorupki Street 5
00-546 Warszawa, POLAND
Web: www.antal.pl
Antal International na goldenline.pl

Autorka tekstu jest konsultantką z 3-letnim doświadczeniem w obszarze contractingu IT. Realizuje projekty na stanowiska średniego oraz wyższego szczebla - specjalistyczne i menedżerskie - w wielu branżach.

Masz pytania? Skontaktuj się z autorem: